Vatikán se urazil kvůli výroční titulce Charlie Hebdo s utíkajícím Bohem

_87472719_87472718
Přesně rok po teroristickém útoku a vyvraždění části redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo 7. ledna 2015 vyšlo zvláštní číslo týdeníku (foto: web)

Přesně rok po teroristickém útoku a vyvraždění části redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo 7. ledna 2015 vyšlo zvláštní číslo týdeníku. Vatikánské noviny jej okamžitě zkritizovaly a proti obrázku na titulní straně veřejně zaprotestovaly.

Vedle kreseb současných kreslířů obsahuje i díla pěti autorů, kteří byli při atentátu zastřeleni. Loni 7. ledna bratři Said a Chérif Kouachiové zabili v redakci a její blízkosti 12 lidí, dalších pět obětí si vyžádaly následné teroristické útoky v Paříži a okolí.

Dvojité vydání s 32 stranami místo obvyklých 16 se prodávalo v polovině týdne na stáncích nejen ve Francii, ale po celém světě. Například v Německu bylo k dostání 50 000 výtisků, v Belgii pak 40 000. Celkem vyšlo milion výtisků časopisu.

Na titulní stránce je zobrazen Pán Bůh s krví potřísněnými končetinami a vousy a se zbraní na zádech. 

Těžko říci, zda jim skutečně nedošlo, že kalašnikov na zádech utíkajícího Boha má naznačovat, že mu kdosi sňal z beder kříž a položil mu na něj zbraň.

Titulek pod názvem časopisu hlásá: "Rok poté: Vrah je stále na útěku." Kritice náboženství i náboženského fanatismu se věnují i další kresby a karikatury zvláštního vydání.

"Nemyslím si, že se něco od 7. ledna změnilo až na prázdnotu, kterou trpíme," uvedl redaktor časopisu Gérard Biard u příležitost prvního výročí útoku na redakci. "Chybí nám lidé, přátelé, (jejich) talent, ale pokoušíme se udržet stejného ducha. Myslím, že se nám to daří," citovala jej agentura AFP.

Vatikánský deník Osservatore Romano v reakci na kresbu zalitoval, že francouzský týdeník v rámci své "ošidné nekompromisní laickosti" zapomíná připomenout, že násilí prováděné ve jménu náboženství odsoudila řada církevních představitelů.

Těžko říci, zda jim skutečně nedošlo, co má kalašnikov na zádech utíkajícího Boha naznačovat. Možná mu kdosi sňal z beder kříž a položil mu na něj samopal. Navíc sice utíká, ale nutně to nemusí znamenat, že je oním vrahem, jak obrázek pochopili někteří kritici.

Logika spíš napovídá opak: Bůh je prostě Bůh, a nikoliv vrah. I když utíká.

Ale možná je tím myšlen "falešný Bůh", kterého vzývali vrazi jejich kolegů. Ten, který je "odkudsi" řídil a pomáhal jim shánět zbraně. Autoři blíže své kresby tradičně spíše nevysvětlují. 

Vše podle náboženských zástupců není odpuštěno

Zástupce muslimské obce ve Francii Anouar Kbibech k vydání Charlie Hebdo řekl, že ho "zranila tato karikatura, která míří na všechny věřící různých náboženství". 

Uchazeč o prezidentskou kandidaturu za pravicovou opozici a bývalý premiér Alain Juppé se rozhlasové stanici Europe 1 svěřil, že mu první strana zvláštního čísla nepřipadá k smíchu. "Nejsem vždy Charlie," řekl v narážce na slogan "Jsem Charlie", kterým se od atentátů vyjadřuje tomuto satirickému týdeníku podpora.

454831-20150307_151901-2-653x367

Týden po atentátech v redakci zveřejnil časopis Charlie Hebdo vydání "přeživších" s karikaturou proroka Mohameda a nápisem "Vše je odpuštěno" na titulní stránce. Tohoto čísla se po celém světě prodalo zhruba 7,5 milionu výtisků.

Každý týden se časopisu Charlie Hebdo prodá na stáncích asi 100 000 exemplářů, z toho zhruba 10 000 v zahraničí. Dalších asi 183 000 výtisků dostávají do své poštovní schránky předplatitelé.

Týden po atentátech v redakci zveřejnil časopis Charlie Hebdo vydání "přeživších" s karikaturou proroka Mohameda a nápisem "Vše je odpuštěno" na titulní stránce. Tohoto čísla se po celém světě prodalo zhruba 7,5 milionu výtisků. Před atentátem vycházel týdeník v nákladu 30 000 výtisků.

V úterý odhalil v ulici Nicolas-Appert u bývalého sídla satirického listu francouzský prezident François Hollande pamětní desku se jmény všech obětí útoku na redakci a nápisem

"Na památku obětí teroristického útoku proti svobodě slova". Záhy po ceremonii musela být však deska znovu zahalena, neboť jméno jednoho z kreslířů bylo napsáno chybně. K výměně desky dojde během pár dní, ujistila záhy starostka Paříže Anne Hidalgová.

https://www.youtube.com/watch?v=i7qkzHANfzw

(čtk, kat)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne