Slazené nápoje zabijí až 184 tisíc dospělých lidí ročně, tvrdí studie

shutterstock limonáda cukr nápoj
Až 184 tisíc úmrtí dospělých obyvatel ročně má na svědomí přílišná konzumace sladkých nápojů (foto: shutterstock)

Až 184 tisíc úmrtí dospělých lidí ročně má na svědomí přílišná konzumace sladkých nápojů. Tvrdí do studie vědců z Univerzity v Bostonu. Spotřeba slazených nápojů vyvolává cukrovku, kardiovaskulární choroby i rakovinu.

„Řada zemí ve světě čelí obrovskému množství úmrtí v důsledku konzumace nápojů s cukrem. Snížení spotřeby nebo rovnou vymýcení sladkých nápojů z našeho jídelníčku by se mělo stát světovou prioritou,“ uvedl jeden z autorů studie Dariush Mozaffarian.

Vědci do své práce zahrnuli veškeré nápoje slazené cukrem, od ovocných nektarů, energetických nápojů nebo sladkých ledových čajů po domácí sladké koktejly. Jedinou výjimku, kterou autoři ze studie vypustili, byl stoprocentní ovocný džus.

Přímým dopadem nadměrného pití sladkého pouze v roce 2010 bylo 133 tisíc úmrtí na cukrovku, 45 tisíc na kardiovaskulární onemocnění a téměř 6 500 mrtvých pacientů na rakovinu.

Odhady konzumace sladkých nápojů vědci prováděli na datech z 51 zemí mezi lety 1980 a 2010. Přímým dopadem nadměrného pití sladkého tak podle nich pouze v roce 2010 bylo 133 tisíc úmrtí na cukrovku, 45 tisíc na kardiovaskulární onemocnění a téměř 6 500 mrtvých pacientů na rakovinu.

„Některé změny ve stravování, jako zvýšení konzumace ovoce a zeleniny, jsou kvůli zemědělským nákladům a nákladům na skladování velice náročné,“ tvrdí Mozaffarian.

„Ale z pití sladkých nápojů neplynou žádné zdravotní výhody. Snížení spotřeby může navíc ročně zachránit desítky tisíc životů.“

Dopady vysoké konzumace slazených nápojů se v různých koutech světa liší velice významně. Například v Japonsku je viníkem méně než jednoho procenta všech úmrtí obyvatel starších 65 let. Na druhou stranu v Mexiku jsou tyto drinky zodpovědné až za 30 procent všech úmrtí obyvatel starších 45 let.

Mexiko a okolní státy Střední Ameriky a Karibského moře mají nejvyšší míry úmrtí způsobených nezdravou výživou.

„Mezi 20 zeměmi s nejvyšší spotřebou cukrem slazených nápojů jich 8 bylo z Latinské Ameriky a Karibiku,“ napsal další autor studie Gitanjali Singh.

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne