Rozsáhlé snižování daní plánuje rumunská vláda, analytici se ji snaží brzdit

rumunsko vlajka
Plán na snížení daně z přidané hodnoty v příštím roce o čtyři procentní body na 20 procent schválila rumunská vláda, návrhy ještě musí schválit parlament (Foto Shutterstock)

Plán na snížení daně z přidané hodnoty v příštím roce o čtyři procentní body na 20 procent schválila rumunská vláda, návrhy ještě musí schválit parlament. Analytici varují před nepřiměřenou zátěží státního rozpočtu.

Snížit se má v příštích letech v Rumunsku i daň z příjmu či z firemních zisků. Kabinet tak chce podpořit hospodářský růst.

Rumunsko zvýšilo daň z přidané hodnoty v roce 2010, kdy v Evropě zuřila finanční krize a kdy se země obrátila na Mezinárodní měnový fond (MMF) s žádostí o finanční pomoc.

Současný rumunský premiér Victor Ponta po svém zvolení do funkce v roce 2012 slíbil, že vrátí daň na původní úroveň.

Návrhy, které schválila vláda, počítají s prvním snížením daní v příštím roce. Daň z přidané hodnoty by měla klesnout ze současných 24 procenta na 20 procent. Kromě toho se očekává snížení daně na devět procent u základních potravin jako maso, ryby, ovoce a zelenina.

Vláda odhaduje, že oba kroky způsobí příští rok výpadek v příjmech do státní kasy ve výši 12,3 miliardy lei (76,3 miliardy Kč).

Více než polovinu této částky prý ale získá zpět díky nižším daňovým únikům či hospodářskému růstu.

Další snížení DPH na 18 procent vláda předvídá pro rok 2018. Návrhy počítají mimo jiné i se snížením jednotné daně z příjmu a ze zisku v roce 2019 ze současných 16 na 14 procent.

Příští rok, kdy Pontovu levicovou koalici čekají volby, by se pak měly snížit snížit spotřební daně. Nižší by časem měly být i příspěvky na sociální zabezpečení.

Vláda odhaduje, že všechna tato opatření pomohou vytvořit 340 tisíc pracovních míst a zvýší hrubý domácí produkt o 1,6 procenta.

Ponta očekává, že parlament návrhy schválí do konce června. K plánovanému snížení daní se ještě musí vyjádřit rada pro fiskální záležitosti, která vznikla na základě dohody o finanční pomoci s MMF. (čtk)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne