Rozpočty & Deficity

Schodek rozpočtu USA bude větší než se předpokládalo

shutterstock_6877561
Rozpočtový schodek Spojených států má v letošním fiskálním roce mírně stoupnout na 486 miliard USD (12,2 bilionu Kč) z loňských 483 miliard USD, což byla nejnižší úroveň od nástupu prezidenta Baracka Obamy do funkce. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO), který tak zvýšil předchozí odhad z ledna letošního roku.

Rozpočty & Deficity

Česku hrozí, že letos nevyčerpá z fondů EU až 85 miliard korun

Eurodotace
Česku hrozí, že letos nevyčerpá z evropských fondů v krajním případě až 85 miliard korun, varuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Informovala o tom ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Výsledná "ztráta" však bude s největší pravděpodobností výrazně nižší, jde totiž podle ní o krizovou variantu.

Rozpočty & Deficity

Řecko je ochotno zachovat 70 % reforem, pokud mu odpustí zbytek

Řecký ministr financí Varufakis a premiér Tsipras
Řecko je ochotno zachovat zhruba 70 procent z reforem požadovaných na základě končícího mezinárodního záchranného programu, pokud mu zbylých 30 procent reforem bude odpuštěno.  Řecký ministr financí Janis Varufakis věří, že ve vyjednávání s eurozónou bude nalezen kompromis. Informovala o tom agentura AFP.

Rozpočty & Deficity

Řecko chce vyměnit současný dluh za dluhopisy vázané na růst

shutterstock_211036630
Řecko navrhuje vyměnit svůj současný nesplacený dluh za dluhopisy vázané na ekonomický růst. Řekl to v rozhovoru pro list The Financial Times řecký ministr financí Janis Varufakis. Atény přitom podle něj nebudou po věřitelích žádat odpis dluhu 315 miliard eur (8,8 bilionu Kč).

Rozpočty & Deficity

ECB do ekonomiky napumpuje 60 miliard měsíčně. Euro spadlo na 11leté minimum

shutterstock_243555604
Evropská centrální banka (ECB) bude od března měsíčně pumpovat celkem 60 miliard eur (1,7 bilionu Kč) do ekonomiky eurozóny, aby podpořila její oživení. Takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky zahrnuje tisknutí nových peněz a nákupy vládních dluhopisů. Po oznámení rozhodnutí se euro vůči dolaru propadlo na nové jedenáctileté...

Rozpočty & Deficity

Premiér Sobotka: Rozpočet BIS se zvýší až o stovky milionů korun

O desítky či maximálně stovky milionů korun by se v příštích letech měl zvýšil rozpočet Bezpečnostní informační služby (BIS). Řekl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V minulých dnech se objevovaly informace o tom, že by civilní tajná služba mohla dostat přidáno miliardu. V posledních letech zpravodajci hospodařili s částkou asi 1,1 až 1,2...

Rozpočty & Deficity

Výdaje na zdravotnictví v Číně vzrostou do roku 2020 na bilion dolarů

shutterstock_152938961
Zdravotnické výdaje v Číně by se měly do roku 2020 zvýšit až na jeden bilion dolarů (23 bilionů korun). Země se tak stane druhým největším farmaceutickým trhem na světě hned po Spojených státech, kde by se objem peněz ve zdravotnictví měl do roku 2022 zvýšit ze současných 3,8 bilionu dolarů až na 6 bilionů (138 bilionů korun).

Rozpočty & Deficity

Dotace zemědělcům stoupnou na 54 miliard. Mají strach ze zrušení mléčných kvót v EU

zemědělci dotace čr
Dotace zemědělcům v České republice z národního rozpočtu a z fondů EU by letos měly vzrůst zhruba o 1,5 miliardy korun na 53,7 miliardy Kč. Zemědělcům a potravinářům však dělají starosti klesající výkupní ceny komodit a očekávaný konec mléčných kvót. Vyplývá to z vyjádření Potravinářské komory a Agrární komory. Pomoci mají agrární...

Rozpočty & Deficity

Zahraniční dluh Česka se prohloubil na 2,77 bilionu korun

CR dluhy_shutterstock
O deset miliard na 2,77 bilionu korun se ve třetím čtvrtletí prohloubil dluh Česka vůči zahraničí. Meziročně vzrostl o 293 miliard a představoval 65,5 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z údajů ČNB. Tři pětiny závazků mají splatnost delší než jeden rok.

Rozpočty & Deficity

Řada měst a obcí vstoupí do nového roku s rozpočtovým provizoriem

shutterstock_219485953
Řada měst a obcí, včetně hlavního města Prahy a všech jeho částí, bude od Nového roku dočasně hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Důvodem je buď to, že po říjnových komunálních volbách nová zastupitelstva nestihla rozpočet schválit, nebo jde o strategii některých měst nastavit nový rozpočet až na základě výsledků hospodaření z...

Rozpočty & Deficity

Řecko bude potřebovat další pomoc od EU

3.11. SLÁVEK Řecko pomoc
Řecko bude muset dostat další pomoc od EU, aby mohlo ukončit záchranný program eurozóny. Uvedl to vysoký úředník EU, který nechtěl být jmenován. Jen tak mohou Atény plnit další dohodnuté cíle, k nimž patří i snižování rozpočtového deficitu.