Roboti do roku 2035 vezmou na Zemi práci téměř polovině lidí

robot počítač
Robotická revoluce by podle odborné studie neznamenala jen propouštění, ale přinesla by i vznik nových míst a zaměstnání.

Roboti by mohli vzít práci až 47 procentům lidí v následujících 20 letech. Strach o místo však zatím nemusejí mít vývojáři softwarů, lidé pracující ve vysokém managementu a informačních službách, umělci a baviči.

Vyplývá to z výzkumu vedeného profesorem Michaelem Osbournem z Oxfordské univerzity. Pokud chtějí lidé zůstat zaměstnaní, měli by se podle něho věnovat nejlépe vývoji softwaru, vysokému managementu nebo informačním službám. Nejvíce ohroženými jsou naopak nejméně kvalifikovaní jedinci. 

Riziko ztráty zaměstnání u pracovníků ve stravovacím odvětví a ubytovacích službách bude až 87 procent, u řidičů a skladníků to pak bude 75 procent. Lidé s tímto typem zaměstnání mohou být nejsnáze nahrazeni samořiditelnými vozy, stroji na dělání hamburgerů a automaty.

O budoucnost se podle studie nemusí obávat ani umělci a baviči. A to i přesto, že popularita virtuálních postav, jako je například japonská dívka Hatsune Miku či hologram Michaela Jacksona, stále roste.

Stroje a počítače však podle Osbournea z hlediska kreativity a působení na emoce stále zaostávají.

"Navrhnout systém, který produkuje nekonečné množství maleb nebo hudebních skladeb, je velmi jednoduché. Je však velmi obtížné naučit jej rozlišovat mezi dobrými a špatnými díly,“ uvedl Osbourne.

Profesorem Michael Osbourne z Oxfordské univerzity: V dlouhodobém horizontu se mohou objevit stroje, které budou potenciálně tak inteligentní, že se jejich cíle nebudou shodovat s těmi našimi.

Vědec je také přesvědčen o tom, že lidstvo v dohledné době nebude ze strany robotů čelit žádné devastující hrozbě.

"Ano, v dlouhodobém horizontu se mohou objevit stroje, které budou potenciálně tak inteligentní, že se jejich cíle nebudou shodovat s těmi našimi. V blízké budoucnosti bude ale větším problémem vliv nárůstu automatizace na zaměstnanost,“ řekl Osbourne.

V historii se objevuje celá řada případů, kdy se pracující museli vyrovnat s konkurencí ze strany technických novinek. Známé je sociální hnutí luddistů, které vytvořili angličtí řemeslníci za účelem zničit stroje a překazit jejich zavádění do továren.

Osbourne však optimisticky dodává, že případná robotická revoluce by neznamenala jen propouštění, ale přinesla by i vznik nových míst a zaměstnání.

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne