Regulace

ÚOHS začne zase přepadávat sídla firem v České republice

úohs mensi
Přepadová šetření v sídle firem zahájí po zhruba půlroční přestávce Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Přepadové akce přerušil kvůli říjnovém rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Z analýzy, kterou si ÚOHS udělal ale vyplynulo, že v kontrolách firem může pokračovat.

Regulace

Asociace podnikatelů souhlasí s postupným zaváděním kontroly tržeb

Babiš elektronické tržby
Elektronická evidence tržeb by měla být zavedena postupně. Prohlásil to předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Dodal, že asociace s on-line evidencí tržeb souhlasí, je ale třeba doladit mimo jiné to, zda a pro koho nebude povinná.

Regulace

Česko od roku 1990 snížilo o třetinu emise skleníkových plynů

elektrárna emise
V České republice od roku 1990 díky modernizaci průmyslu výrazně klesly emise skleníkových plynů. K roku 2012 stát snížil celkové emise skleníkových plynů proti roku 1990 o 33 procent, plní tak závazky Kjótského protokolu s předstihem, stejně jako celá Evropská unie.

Regulace

Rusko snížilo úroky o 2 procentní body. Chce tím podpořit ekonomiku

rusko
Ruská centrální banka překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 15 procent. Nižšími náklady na půjčky se snaží podpořit ekonomiku, která kvůli levné ropě a dopadům západních sankcí směřuje do recese. Ruský rubl na rozhodnutí banky reagoval citelným poklesem.

Regulace

Stát bude centrálně sledovat bankovní účty občanů a firem České republiky

Babiš elektronické tržby
Zřízení Centrální evidence bankovních účtů, tedy evidence účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen schválila vláda ČR. Informoval o tom ministr financí Andrej Babiš s tím, že by evidence měla být ve spolupráci s Českou národní bankou připravena od ledna 2016. Součástí evidence nebudou údaje o zůstatcích na účtech.

Regulace

Maďarsko schválilo zákaz nedělního prodeje pro většinu obchodů

Central Market Hall Budapešť
Maďarští zákonodárci schválili zákaz nedělního prodeje ve většině obchodů. Podle vlády by žádný zaměstnanec neměl být nucen chodit do práce v neděli. Zákon by měl vstoupit v platnost 15. března příštího roku, uvedla maďarská tisková agentura MTI.

Regulace

ÚOHS pozastavil své přepadové kontroly v sídlech firem

11.11. ÚOHS_kontroly_zdroj UOHS
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) po říjnovém rozsudku Evropského soudu pro lidská práva přerušil svoje přepadová šetření v sídlech firem. Do budoucna v nich chce ale pokračovat a plánuje legislativní změny. Na odborné konferenci v Brně to řekl místopředseda ÚOHS Michal Petr.