Polská vláda chce kontrolovat média, Brusel jí to možná zakáže

_59715818_poland-newspapers-g
Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 bude mít v Polsku zřejmě vláda kontrolu nad všemi veřejnoprávními médii (foto: web)

Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 bude mít v Polsku zřejmě vláda kontrolu nad všemi veřejnoprávními médii. Změny, které navrhla konzervativní strana Právo a spravedlnost, vyvolaly nevoli i ve vedení Evropské unie.

Změny, které vyvolaly kritiku ze strany opozice a nelibost v Bruselu, umožní nové vládě dosazovat do vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu své lidi. 

Až dosud byly řídící funkce a dozorčí rady v Polsku ve veřejnoprávních médiích obsazovány na základě veřejných konkurzů. Plánem vlády se 12. ledna bude zabývat evropská komise, aby posoudila jeho vhodnost. Zákon by totiž mohl podle zástupců EU poškozovat základní evropské hodnoty.

Nová pravidla dávají ministerstvu pravomoc odvolat a jmenovat řízení veřejnoprávních televizí, rádií a tiskových agentur. Hovoří se o ohrožení svobody sdělovacích prostředků v Polsku. 

Političtí odpůrci vyčítají vládě konzervativců, že se urychleně snaží upevnit si kontroverzními kroky moc. Poukazují také na spory kolem složení ústavního soudu a schválení zákona o této vrcholné justiční instanci.

Mluvčí prezidenta Andrzeje Dudy prohlásil, že legislativní změna byla potřebná. Dřívější vláda učinila z veřejných médií "hlas jedné strany" a ignorovala potřeby pluralismu, řekl mluvčí Marek Magierowski. Tento fakt podle něj Evropská unie ignorovala.

Strana PiS někdejšího premiéra Jaroslawa Kaczyńského získala v říjnových volbách většinu v obou komorách parlamentu. Poprvé od pádu komunismu tak mohla vytvořit jednobarevný kabinet. 

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne