Pojistných podvodů v Česku přibývá, nejvíce jich tradičně mají na svědomí řidiči

Podvodníci se i letos snaží zneužívat pojištění. Podle zpráv z předních českých pojišťoven se tradičně podvádí při pojištění a vyplácení škod u vozidel, narůstají podvody v životním pojištění. 

„Mnozí lidé si neuvědomují, že pojistným podvodem není pouze úmyslně založený požár či fingovaná autonehoda. V praxi se tak často setkáváme s tím, že člověk podlehne tíze okamžiku a při nahlášení pojistné události, ke které skutečně došlo, se snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo,“ popisuje situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl.

Za první tři měsíce roku 2015 odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 134,3 milionů korun. Stejně jako v prvním čtvrtletí minulého roku se lidé nejvíce pokoušeli podvádět v Praze.

Za první tři měsíce roku 2015 odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 134,3 milionů korun.

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group (dále „ČPP“) hlásí škodu za 17 milionů korun, v Kooperativě prošetřovali letos dosud přes 840 případů, které vykazovaly podezření na pojistný podvod.

V posledních letech vyšetřovatelé pojišťovny evidují nárůst pojistných podvodů také v životním pojištění. Narůstající počet pojistných podvodů pozorují i v oblasti majetkového a odpovědnostního pojištění, jak občanů, tak podnikatelských subjektů.

Vzrůstajícímu počtu pokusů o pojistný podvod odpovídají také rostoucí náklady na jejich odhalování. ČPP odhaduje nárůst těchto nákladů v průměru o 10 % ročně s tím, že v zamezování podvodů je o všem stále úspěšnější.

Oproti loňskému roku řeší Kooperativa více případů, na kterých se podílejí organizované skupiny.

Česká pojišťovna eviduje nárůst objemu odhalených pojistných podvodů ve dvanácti ze čtrnácti krajů. Největší nárůst byl zaznamenán v Praze (+1,4 milionů korun ve srovnání s prvním čtvrtletím minulého roku), meziročním poklesem odhalené podvodné činnosti se pak mohou zatím pochlubit v krajích Plzeňském (- 3 miliony korun) a Libereckém (-0,2 milionů korun).

I ČP eviduje nejvíce podvodů v oblasti autopojištění. Co se však týká finančních objemů, nárůst registruje zejména v majetkovém a odpovědnostním pojištění.  

Největší počet podezřelých případů evidujeme v oblasti životního pojištění hlásí další z pojišťoven. "Druhou příčku drží i u nás motorová vozidla,“ vypočítává Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě.

Oproti loňskému roku řeší Kooperativa více případů, na kterých se podílejí organizované skupiny. (red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne