Pití malého množství kávy prý může léčit závislost na marihuaně

shutterstock káva marihuana
Malé množství kávy závislost na marihuaně potlačuje, zatímco větší množství ji naopak podle odborníků zvyšuje.

Míra závislosti lidí na marihuaně může být výrazně ovlivněna množstvím vypité kávy. Odhalila to studie vědců z National Institute on Drug Abuse (NIDA) v americkém Baltimoru.

Podle odborníků malé množství kávy závislost na marihuaně potlačuje, zatímco větší množství ji naopak zvyšuje. Káva by se tak při vhodném užívání mohla stát účinným prostředkem k potlačování účinků THC (Tetrahydrocannabinol) na lidskou psychiku. 

Výsledky byly získány díky experimentu s opicemi, které výzkumníci nechali požít buďto menší (1 miligram) nebo větší (3 miligramy) dávku kofeinu. Primáti se mohli následně svobodně rozhodnout, jak velkou dávku THC užijí.

Opice, kterým vědci podali větší množství kofeinu, si dobrovolně brali marihuany více. „Poskytlo nám to fascinující náhled na fungování mozku a možnost pochopit, proč se lidé po požití kávy a marihuany cítí uvolněně,“ řekl doktor Gary Wenk.

V minulosti byl zkoumán vliv pití alkoholu na účinky marihuany, podobně jako u velkého množství kávy bylo odhaleno, že se jeho působením závislost na THC zvyšuje.

Euforické účinky byly podle něho zesíleny vzájemným působením obou látek, neboť kofein obsažený v kávě zasahuje stejné neuronové oblasti v mozku jako THC. 

Nyní je podle vědců důležité zjistit, jaké množství kávy lze u člověka ještě považovat za malé a tudíž i vhodné pro boj se závislostí. V minulosti byl již také několikrát zkoumán vliv pití alkoholu na účinky marihuany, přičemž bylo podobně jako u velkého množství kávy odhaleno, že se jeho působením závislost na THC zvyšuje.

(mis, web)

Dále čtěte zde.

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne