Počítačová myš spolehlivě odhalí naštvaného uživatele internetu, zjistili vědci

mys pocitac
Pohyby myší při surfování na internetu jsou přesným odrazem toho, jak se člověk právě cítí. V budoucnu by počítač měl být schopen na základě toho člověka sám uklidnit.

Pohyby počítačové myší při surfování na internetu jsou přesným odrazem toho, jak se člověk zírající do monitoru právě cítí, zjistili vědci. Web by díky tomuto objevu měl umět časem reagovat na lidské emoce, nálady, schopnosti v reálném čase, a svého uživatele třeba i uklidnit.

Pomalé načítání webových stránek, či problémy při placení. Uživatelé internetu dobře znají momenty, které je dokáží zpoza obrazovky naštvat či dovést k nervozitě. Podle poslední studie neovlivňuje ale "hněv u počítače" jen hlavu, ale především ruce.

Vědci institutu Management Information Systems Quarterly zjistili, že pohyby myší při surfování na internetu jsou naprosto přesným odrazem toho, jak se člověk sedící u počítače právě cítí.

Monitorováním 270 lidí v reálném čase vědecký tým dokázal z pohybu myší předpovědět negativní emoce jako je frustrace, smutek, strach a deprese, a to s přesností vyšší než 80%.

Sledoval přitom přesuny myši na obrazovce i v rukou člověka, který dokončuje platbu na internetu, nebo se věnuje jinému důležitému úkolu.

Sledoval přitom přesuny myši na obrazovce i v rukou člověka, který dokončuje platbu na internetu, nebo se věnuje jinému důležitému úkolu. V některých částech experimentu pak účastníky záměrně vědci vystavili ztížené situaci - například jim zpomalili připojení a načítání stránek.

A zjistili, že rozrušení lidé se chovají u počítače jinak, než když jsou v klidu. Myší a kurzorem na obrazovce pohybovali naštvaní či nervózní lidé pomaleji, tlačítka drželi déle, a linky jejich tahů nebyly plynulé.

Image of two young businessmen discussing document in touchpad a

Spoluautor studie Jeffrey Jenkins uvedl, že nález je v souladu s ostatními výzkumy, kdy se vědci spoléhali na senzory, mikrofony a kamery, aby posoudili emoce. Asistent počítačové vědy na Univerzitě Brighama Younga dodal, že nyní již vědí, že k takovému sledování je potřeba jen myš nebo touchpad, které poskytují docela dobrou představu o tom, jak se lidé cítí.

Podle Jenkinse je cílem testů dozvědět se více o uživateli a vytvořit lepší uživatelské služby skrze jeho zkušenost, uvedl časopis Time.

Pomocí akcelerometrů uvnitř telefonů a tabletů je možné jednoduše sledovat souvislosti mezi tím, jak se uživatelé právě cítí, a jak zařízení drží a manipulují s ním.

Některé závěry výzkumu byly již patentovány jako nástroj k posouzení lidské komunikace s webovými stránkami. Nepomáhá ale jen vývojářům opravit chyby, řekl Jenkins. Doufá, že se měření podaří využít také k výrobě interaktivních webových stránek, které budou již na chování myši či touchpadu reagovat, a vytvoří se tak nové uživatelské rozhraní "na míru".

Web by měl podle něho umět časem reagovat v reálném čase na lidské emoce, nálady, schopnosti. 

Dotykové obrazovky na stále častějších mobilních zařízeních jsou pro takový směr naprosto ideálním nástrojem, tvrdí Jenkins. Pomocí akcelerometrů uvnitř telefonů a tabletů je podle něho možné jednoduše sledovat souvislosti mezi tím, jak se uživatelé právě cítí, a jak zařízení drží a manipulují s ním.

Takže se zhluboka nadechněte - a dávejte si pozor na každé kliknutí, dodal Time.

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne