Konec jízdy na červenou: nová aplikace včas upozorní na změnu signalizace

shutterstock_239022202
Technologie, která bude k dispozici v některých vozech BMW, má řidiče včas upozornit na blížící se změnu signalizace semaforů (foto: shutterstock)

Konec jízdy na červenou by měla přinést nová aplikace s názvem EnLighten. Technologie, která bude k dispozici v některých vozech, má řidiče včas upozornit na blížící se změnu signalizace semaforů.  

BMW je první společností, která novinku nabídne řidičům. Těm by tak mohly ustat starosti s náhlým brzděním na semaforech, nebo s netrpělivým čekáním na povolení k rozjezdu.

Aplikace prostřednictvím chytrých telefonů s GPS dokáže přesně lokalizovat řidičovu polohu. Palubní počítač zároveň v reálném čase sleduje stav semaforů ve městě, takže pokud jsou tato zařízení propojena, objeví se na jeho displeji informace o tom, jaké světlo zrovna svítí na nejbližším semaforu a kolik času zbývá do doby, než dojde ke změně.

V neposlední řadě je pak technologie přínosem i z hlediska omezení stresujících situací při čekání na zelenou.

Na blížící se změnu signalizace má však řidiče upozorňovat nejen odpočítávání na displeji, ale také zvukový signál. Systém by tak mohl být užitečný zejména pro řidiče, kteří pospíchají, neboť je může ušetřit od často velmi nebezpečného brzdění na červené.

Výhodný může být ale i pro ty jedince, kteří chtějí jet plynule s co možná nejmenší spotřebou pohonných hmot. V neposlední řadě je pak technologie přínosem i z hlediska omezení stresujících situací při čekání na zelenou, neboť zvukový signál včas upozorní na blížící se moment rozjezdu.

EnLighten by měl být k dispozici jak uživatelům iPhonů tak i Androidů, fungovat však bude jen na těch palubních počítačích, které mají výbavu ConnectedDrive Services. Aplikace navíc v současné době funguje jen v několika málo městech na světě, konkrétně v Portlandu, Eugene a Salt Lake City v USA a v Christchurchu na Novém Zélandě. 

(red)

 

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne