Katastrofa na Zemi je nevyhnutelná. Za tisíc let, tvrdí geniální vědec Hawking

Stephen Hawking
Stephen Hawking v beztížném stavu. Slavný vědec bojuje proti zničení planety Země a tentokrát varoval před jadernou válkou, globálním oteplováním a viry.

Katastrofa na planetě Zemi je během tisíce až deseti tisíc let nevyhnutelná. Uvedl to jeden z nejznámějších světových vědců Stephen Hawking. Lidstvo se podle něho musí snažit osídlit jiné planety, aby se zachránilo. Za největší nebezpečí pro lidstvo označil jadernou válku, globální oteplování a zmutované viry.

Vědec také upozornil na to, že další pokroky v oblasti vědy a techniky budou vytvářet nové možnosti toho, "jak se věci mohou pokazit".

Kolonie ve vesmíru

Lidstvo může podle Hawkinga dlouhodobě přežít za předpokladu, že se mu podaří založit kolonie na jiných planetách.

"I když pravděpodobnost katastrofy na planetě Zemi v určitém roce je poměrně nízká, v průběhu času se zvyšuje a stává se téměř jistou v příštích tisíci nebo deseti tisíci letech," zdůraznil vědec. 

"Do té doby bychom se měli rozšířit ve vesmíru a k jiným hvězdám, aby katastrofa na Zemi neznamenala konec lidské rasy. Nebudeme ale schopni vybudovat soběstačné kolonie ve vesmíru nejméně dalších sto let, takže musíme být velmi opatrní v tomto období," upozornil vědec.

3 12 stephenhawking

Při předchozích příležitostech Hawking zdůrazňoval potenciální riziko umělé inteligence, která by získala dostatečnou moc na to, aby způsobila vyhynutí lidstva. Zároveň je ale přesvědčen, že lidé přijdou na způsob, jak toto riziko eliminovat.

Široká veřejnost Hawkinga zná i díky tomu, že je doživotně připoután na invalidní vozík. Vědec trpí vážnou sklerózou, která mu způsobila ochrnutí prakticky celého těla.

Od roku 1985 s okolním světem komunikuje jen pomocí speciálního počítače, který za něho mluví elektronickým hlasem.

Podle jeho dcery Lucy, která se živí jako novinářka a spisovatelka a která s ním spolupracovala na vydání vědecké knihy pro děti, udržuje Hawkinga při životě i nezměrná tvrdohlavost a vůle, při níž je schopen využít veškeré své energie k tomu, aby se soustředil na svůj cíl.

Nejde mu prý jen o holé přežití, ale hlavně o to, aby svou prací přispěl do vědomostního fondu společnosti.

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne