Houska = 2000 kroků. Potraviny doporučí dobu chůze nutnou ke spálení kalorií

shutterstock_135964370
Upozornění na dobu nutnou ke spálení obsahu potravin má zlepšit životosprávu Australanů, kteří patří mezi nejobéznější národy na světě (foto: shutterstock)

Informaci o době chůze, která bude třeba ke spálení obsažených kalorií, by mohly v budoucnu obsahovat všechny balené potraviny v Austrálii. Upozornění na dobu nutnou ke spálení obsahu potravin má zlepšit životosprávu Australanů. Ti patří mezi nejobéznější národy na světě.

Balené potraviny v Austrálii dosud obsahují pouze dobrovolnou informaci o podílu doporučeného denního příjmu. Tato informace však podle nezávislé studie výzkumníků z univerzity Edith Cowan nemá na chování spotřebitelů žádný význam.

„Například půllitrový energetický nápoj nabízí informaci, že obsahuje 16 procent doporučeného denního příjmu energie, což není tak hrozné,“ uvedl hlavní výzkumník dané studie Owen Carter. „Ale když si přečtete malým písmem psanou informaci, že nápoj obsahuje také 93 procent doporučeného příjmu cukru, je to horší.“

Jedna plechovka Coca-coly je ekvivalentní 41 minutám chůze. Čokoládovou tyčinku Mars člověk spálí až po více než hodině chůze.

Vhodnější informací je podle Cartera a jeho týmu takzvaná „ekvivalentní doba chůze“, která bude uvedena na obalech nezdravého jídla. Na každém obalu bude napsáno, kolik minut by musel průměrně vážící člověk chodit, aby spálil stejný počet kilojoulů, jaký příjme konzumací dané potraviny.

Záleží samozřejmě také například na intenzitě pohybu, kdo chodí rychleji, rychleji zpracuje i energii z potravy. Rychleji spalují také jedinci těžší, což ovšem neznamená, že toho mohou více sníst - jedincům s nadváhou totiž dělá problémy i málo intenzivní pohyb. Větší fyzická zátěž je jim ze zdravotního hlediska dokonce přímo zapovězená.

Výzkumníci již testují svůj pokus na tisícovce Australanů v internetovém experimentu. Podle jejich výsledků je metoda ekvivalence daleko efektivnější než poskytování informace o doporučeném denním příjmu.

Nadváhou nebo obezitou trpí v Austrálii přes 63 procent dospělých jedinců a 25 procent dětí.

„Když člověk dostane plechovku sodovky a zjistí, že by musel chodit 40 minut, než ji spálí, bude mu láhev vody s nulovým podílem kilojoulům připadat daleko atraktivnější,“ tvrdí Carter. Například jedna plechovka Coca-coly je podle něj ekvivalentní 41 minutám chůze. Čokoládovou tyčinku Mars člověk spálí až po více než hodině chůze.

Austrálie v současnosti patří mezi nejobéznější národy na světě. Nadváhou nebo obezitou trpí přes 63 procent dospělých jedinců a 25 procent dětí. Jednu třetinu zkonzumovaných kilojoulů přitom Autralané přijímají právě v nezdravém jídle. 

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne