Daně & Poplatníci

Banka HSBC kryla daňové úniky svých bohatých klientů

3.10.MATĚJ_HSBC_shuttertock
Švýcarská větev britské banky HSBC dlouhá léta pomáhala svým bohatým klientům vyhýbat se placení daní a spravovala černá konta desítkám tisíc zákazníků z celého světa, včetně zločinců a obchodníků se zbraněmi, ale i známých podnikatelů, politiků a celebrit. Vyplývá to z výsledků investigativní práce desítek novinářů, kteří od...

Daně & Poplatníci

Placení daní přes internet se odkládá. Stát na to nemá peníze

shutterstock_120238360
Placení daní přes internet se v Česku odkládá. Finanční správa to zdůvodňuje vysokými náklady na zavedení projektu do praxe. Ten měl Čechům už letos umožnit platit daně přes platební bránu ihned po vyplnění elektronického daňového přiznání.

Daně & Poplatníci

Němci se sami udali za daňové úniky ve výši více než 36 miliard korun

daně Německo
K rekordnímu počtu daňových podvodů se v roce 2014 přiznali daňoví poplatníci v Německu. Na základě toho vybrala ministerstva financí jednotlivých spolkových zemí celkem 1,32 miliard eur (asi 36,5 miliardy korun). Institutu takzvaného sebeudání, které zaručuje po doplacení úniku beztrestnost, využilo nejméně 38.300 osob, což představuje ve...

Daně & Poplatníci

Sněmovna o rok odložila 21procentní DPH na stavební pozemky

shutterstock_102638228
Sněmovna o rok odložila zavedení 21procentní daně na stavební pozemky. Podle očekávání tak v novele zákona o dani z přidané hodnoty přistoupila na návrh Senátu. Současně s tím změkčila podmínky pro nově zavedená kontrolní hlášení k dani.

Daně & Poplatníci

Španělská princezna Cristina je obžalována z daňových podvodů

španělská princezna Cristina Foto: ČTK
Španělská princezna Cristina je obžalována z daňových podvodů. Sestra krále Felipeho VI. tak bude muset jako vůbec první člen královské rodiny před soud. Případ se točí kolem aktivit jejího manžela Iňakiho Urdangarina, který podle prokuratury zpronevěřil veřejné peníze převodem z účtů jím vedené nadace na konta vlastní firmy.

Daně & Poplatníci

Daňové změny: Rodiny s dětmi dostanou více peněz. Paušály se omezí

Koláž Svobodný monitor
Od ledna se zaměstnancům zvýší daňová sleva na druhé a další dítě. Pracující důchodci budou moci opět uplatňovat slevu na poplatníka a výdajové paušály živnostníků budou od nového roku omezeny. Vyplývá to z novely zákona o daních z příjmů, která od nového roku vstoupí v platnost.

Daně & Poplatníci

Počet nespolehlivých plátců DPH v registru se více než zdvojnásobil

daně
Foto: shutterstock
Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) se od letošního dubna do poloviny listopadu více než zdvojnásobil. Zatímco v dubnu, po roce fungování registru, tam bylo 62 firem, nyní je to 149 společností. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy Bisnode.

Daně & Poplatníci

Česko a Slovensko podepsaly dohodu, která omezí podvody s DPH

13.11. česko_slovensko
Česká republika a Slovensko si budou vyměňovat informace o placení daně z přidané hodnoty (DPH). Chtějí tak zabránit daňovým podvodům. České Generální finanční ředitelství se na tom dohodlo se slovenskou Finanční správou. Měly by se tak omezit takzvané karuselové podvody.