Běloši trpí depresemi častěji než černoši, i když zažívají méně stresu

deprese
Podle poslední studie běloši trpí depresemi častěji než černoši, i když zažívají méně stresu (foto: web)

Bílí muži trpí depresemi častěji než ti černí. Běloši přitom v životě zažívají méně stresu. Nejsou však schopní se s ním vyrovnat tak dobře jako ostatní rasy. Nejnáchylnější ke stresu jsou pak černé ženy. Deprese však zažívají přibližně stejně často jako bělošky.

Přišla na to nová studia zveřejněná v magazínu Journal of Racial and Ethnic Health Disparities, která testovala 6 tisíc dospělých osob obou pohlaví a různých ras ze Spojených států amerických.

Mezi nejčastější spouštěče stresu patří finanční problémy, zdraví, potíže ve vztazích, všechny druhy závislosti, a také nevhodné chování ze strany policie.

Některé extrémně stresující podmínky mohou vyvolat posttraumatický růst, který zlepší psychologický stav člověka. Některé stresory tak riziko vzniku psychických chorob snižují.

 Výbava na boj proti stresu pak stojí zejména na rodinném a společenském zázemí a náboženství. Bílí muži však podle výsledků studie nejsou schopni tyto zdroje efektivně mobilizovat.

Černoši jsou prý lépe vybaveni možnostmi, jak se stresem bojovat. „Bílí muži zažívají v životě nejméně stresu,“ tvrdí autorka studie doktorka Shervin Assariová. „Proto mu nemusí čelit tak často, nejsou na něj zvyklí, a může mít na ně škodlivé účinky.“

Největší množství stresujících životních událostí se pak přihodí černým ženám. Ty mají přitom stejnou náchylnost k depresím jako ženy bílé. Podle Assariové totiž vznik deprese nemusí vždy souviset s náročnými životními situacemi. „Některé extrémně stresující podmínky mohou vyvolat posttraumatický růst, který zlepší psychologický stav člověka,“ potvrdila.

Některé stresory pak mohou riziko deprese dokonce snižovat. „K pochopení toho, jak rasa a pohlaví ovlivňují mentální zdraví, je potřeba dalšího intenzivního průzkumu v budoucnosti,“ uvedla Assariová. 

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne