První podmořské město: v mrakodrapech pod vodou by mohlo bydlet až 20 tisíc lidí

Aequorea-Oceanscraper-3D-printed-from-recycled-ocean-trash_Vincent-Callebaut_dezeen_936_28
Lidstvo by měla hledat alternativy k životu nikoliv jen na jiných planetách, ale i zde, na Zemi, například po mořskou hladinou.

Belgický architekt Vincent Callebaut se rozhodl vytvořit projekt mořských ekologických měst, v nichž by mohlo v budoucnu bydlet i 20 tisíc lidí. Jeho projekt nazvaný Aequorea představuje samostatné a soběstačné vodní "stanice", které se pod vodou mění ve spirálovité mrakodrapy, připomínající šrouby. Města by měla být zcela autonomní, energii by měla vyrábět z vodních proudů.

Budoucnost lidstva je často spojována s přesídlením na jinou planetu - ať už kvůli katastrofě, špatným životním podmínkám na Zemi, či z jiných důvodů. Paradoxně tak začíná být přesun lidstva na jinou oběžnou dráhu téměř reálnější, než pozemský život lidí v podvodním světě. 

Belgický architekt Vincent Callebaut se proto rozhodl vytvořit projekt podmořských ekologických měst, v nichž by mohlo v budoucnu bydlet v každém i 20 tisíc lidí.

Vzhledem mají jednotlivé budovy na mořské hladině připomínat medúzy, vytvořené by měly být z recyklovatelných plastů. 

151230224559-aequorea-51-super-169
aequorea-futuristic-architecture-01
Aequorea-Oceanscraper-3D-printed-from-recycled-ocean-trash_Vincent-Callebaut_dezeen_936_33

Již v roce 2011 představili podobný koncept na podmořské bydlení srbští architekti Milorad Vidojević, Jelena Pucarević a Milica Pihler. Jejich Lady Landfill Skyscraper byl inspirovaný Eiffelovou věží, kterou v podstatě otočili a ponořili do vody.

Spodní část mrakodrapu byla určena ke sběru plastového odpadu, který se měl recyklovat na energii v prostřední části těsně pod hladinou, nad kterou byly umístěné již pouze kancelářské a rezidenční prostory.

Callebautova Aequorea by měla k vyžití lidem nabízet kanceláře, hotely, vědecké laboratoře, sportoviště, farmy. Přes 250 pater každé budovy by sahalo do hloubky až jednoho kilometru. Mořská voda by se přeměňovala na pitnou odsolováním a čištěním, mikrořasy by měly recyklovat organické odpady, světlo by mělo být poskytováno prostřednictvím bioluminiscence.

Před silnými bouřemi a zemětřesením by měl stavby uchránit již jejich tvar a geometrie.

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne