Sněmovna zarazila Babišovi masivní výdaje na politické kampaně. Nesmí stát víc než 90 milionů

Foto: ČTK

Sněmovna schválila omezující limity na předvolební kampaně na 90 milionů. Nově strany také nesmí přijmout dar od fyzické osoby či firmy vyšší než 3 miliony korun. Dodržování pravidel bude kontrolovat nově vzniklý úřad.

Poslanci schválili přísnější pravidla pro kampaně i hospodaření stran. Před volbami do Sněmovny budou strany moci utratit nejvýše 90 milionů korun.

V krajských volbách budou strany moci utratit 7 milionů korun za každý kraj, v němž kandidují. Kandidát na senátora na svou kampaň bude moci dát maximálně 2,5 milionu korun, kandidát na prezidenta 50 milionů.

Omezení dopadne hlavně na velké partaje s velkými příjmy - například hnutí ANO v minulých parlamentních volbách utratilo 111 milionů korun.

Podle opozice ale limity půjde snadno obejít. Například tím, že si reklamu zařídí přes spřátelené firmy.

„Limity jsou jen formální a skutečné výdaje mohou být mnohonásobně vyšší. Je to jen taková hra na transparentnost. Zákon neřeší například reklamu na Vodňanské kuře," uvedl Martin Plíšek (TOP09).

Narážel tak na reklamu holdingu Agrofert na drůbež, ve které těsně před volbami do Sněmovny v roce 2013 vystupoval majitel a kandidující šéf hnutí ANO Andrej Babiš spolu s hokejistou Jaromírem Jágrem.

Žádný dar nesmí být vyšší než 3 miliony

Další omezení dopadne na příjmy politických stran. Nově také strany nesmí přijmout dar od fyzické osoby či firmy vyšší než 3 miliony korun.

Úvěry stranám budou moci dávat jen subjekty licencované Českou národní bankou. Skončí tak půjčky od fyzických osob, nebo dokonce od anonymních mecenášů.

 „Agrofert Andreje Babiše už nebude moci půjčit ANO,“ řekl Plíšek.

Upozornil také, že se to nedotkne jen Babiše.

„Sociální demokracie si také nebude moci půjčovat od společnosti Cíl,“ doplnil.

Cíl je vlastníkem sídla ČSSD, Lidového domu v centru Prahy.

Na dodržování pravidel bude dohlížet Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. 

 (red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne