Šéf Svobodných Mach: Nečekejme velkou sebereflexi politických lídrů po brexitu

Mach 1_mensi jeste orez
Petr Mach: Čím víc bude Německo tlačit na těsnější integraci tvrdého jádra EU, tím více lidí bude hlasovat pro odchod z Unie...

Zoufalá migrační politika Evropské unie řízená šéfem EK Junckerem a německou kancléřkou Merkelovou pomohla Britům rozhodnout se odejít z EU. Uvedl to v rozhovoru předseda Svobodných, europoslanec Petr Mach. Ten očekává, že další referendum o odchodu z Evropské unie se uskuteční v Nizozemsku a poté možná i ve Francii, až tamní prezidentské volby vyhraje Marine Le Penová.

Rozhovor s předsedou Svobodných, europoslancem Petrem Machem

Otázka: Jaké jsou podle vás skutečné důvody Brexitu? Odcházejí Britové kvůli imigraci lidí z východní Evropy, a nebo jsou ty příčiny hlubší, principiální, spojené se samotnou „nadvládou“ Bruselu?

Většina Britů zkrátka chtěla, aby o britských zákonech rozhodoval britský parlament, a ne EU, a to ať už se to týká migrace nebo energetiky. Není třeba za tím hledat něco jiného. Před každým hlasováním ale existuje řada váhajících nerozhodných voličů a k jejich rozhodnutí neschopnost EU řešit migrační krizi určitě přispěla. 

Jaký bude podle vás další „pobrexitový vývoj“? Někteří představitelé EU na jedné straně tlačí na urychlený odchod Británie, jiní začali vyzývat k zachování přátelských vztahů… Myslíte, že se Británii podaří zachovat výhody volné obchodní spolupráce se zeměmi EU a současně se zbavit centrálního bruselského řízení?

Británii se nakonec povede dojednat to, co je přirozené – volný pohyb zboží, služeb, kapitálu i osob. EU ale za to bude chtít finanční příspěvky od Británie a bude zkrátka dělat drahoty. Čeká nás tedy dvouleté handrkování.

Měl by podle vás odstoupit šéf EK Juncker? Jsou právě on a kancléřka Merkelová viníky odchodu Británie z EU?

Merkelová a Juncker stojí za nesmyslným plánem na přerozdělování migrantů a zoufalá migrační politika EU pomohla Britům rozhodnout se odejít z EU. V Evropském parlamentu jsem podpořil výzvu Junckerovi, aby odešel. Ta výzva ale neprošla. 

Nemáte po odchodu Británie obavu z toho, že se Unie stane ještě více německo-francouzským projektem, řízeným duumvirátem Merkelová-Hollande se všemi z toho plynoucími důsledky…?

Ano, to se bude dít. Nečekejme velkou sebereflexi politických lídrů po brexitu. Čím víc ale bude Německo tlačit na těsnější integraci tvrdého jádra, tím více lidí bude hlasovat pro odchod z EU – ve Francii, v Nizozemí a také u nás.

Troufnete si odhadnout, zda se v některých dalších členských zemích EU podaří euroskeptikům prosadit podobné referendum o setrvání v EU? Ve kterých? A nebo podle vás „Brusel“ udělá vše proto, aby takovému vývoji, který by pak už zřetelně směřoval k rozpadu EU, zabránil stůj co stůj?

Myslím, že další na řadě bude Nizozemí, a pak možná Francie, až Marine Le Penová vyhraje volby. 

Svobodní v Česku vyvěsili billboardy propagující Czexit, tedy odchod České republiky z Evropské unie. Jaký je záměr tohoto kroku? Hodláte skutečně bojovat za referendum o Czexitu? Jak? A nebo jde jen o propagaci před krajskými volbami? 

Volání Svobodných po referendu o členství naší země v EU je dlouhodobé, s tím naše strana vlastně vznikla. Nesouvisí to tedy s krajskými volbami. Čekáme, až parlament skončí projednávání zákona o obecném referendu a otevře k referendu o vystoupení z EU cestu. Voličům vzkazujeme, že to máme promyšlené, že chceme volný pohyb zboží a bezvízové cestování bez bruselské byrokracie.

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne