Případ Michaláková: O ukradených dětech bude znovu jednat český soud

Michaláková děti
Kritici norských úřadů poukazují především na to, že bratři byli rozděleni a vyrůstají odděleně ve dvou rodinách.

Případ „ukradených“ synů Evy Michalákové půjde před český soud. Okresní soud v Hodoníně se bude zabývat norskými rozsudky a úpravou péče o děti po rozvodu. Bratry Michalákovy rodičům za podivných okolností před 5 lety odebraly norské úřady.

O vrácení případu do Hodonína rozhodl odvolací brněnský krajský soud.

„Nyní se český soud bude nucen zabývat tím, zda norská rozhodnutí dostatečně upravují právní poměry Denise a Davida a zda jimi nejsou porušována jejich práva. Pokud shledá, že norská úprava je nedostatečná, nebo neobstojí z hlediska základních zásad českého práva týkajících se dětí, bude moci sám rozhodnout o jejich další výchově,“ uvedla advokátka Michalákové Dora Boková.

Odvolací brněnský krajský soud uvedl, že považuje za nepřípustné v dané situaci odmítnout soudní ochranu nezletilým dětem.

Podle odvolacího soudu je český soud „mezinárodně příslušný“, aby případ projednával a rozhodoval o něm s ohledem na to, že norská strana ještě nerozhodla.

Právníci Michalákové obrátili na hodonínský soud kvůli upravení péče o děti po rozvodu.

Michaláková žádala o svěření dětí do své péče.

Soud však v prosinci 2015 řízení zastavil s odůvodněním, že se záležitost projednává v Norsku, kde děti i jejich rodiče žijí. Michaláková se odvolala, protože chlapci i matka mají české občanství.

Sourozence Denise a Davida norská sociální služba české matce a otci odebrala před pěti lety kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání.

Ačkoliv se podezření nepotvrdila, děti nadále zůstaly u pěstounů.

Kritici norských úřadů poukazují především na to, že bratři byli rozděleni a vyrůstají odděleně ve dvou rodinách.

Rodiče se mezitím rozvedli. Norské úřady v roce 2015 matku zbavily rodičovských práv a mladšího chlapce poskytly k adopci.

Otci úřady práva ponechaly, ačkoliv původní podezření se do značné míry týkaly jeho.

Kritici úřadů poukazují na to, že Michalákovou trestají za to, že o děti nepřestala bojovat. Otec na druhé straně s úřady spolupracoval.

Eva Michaláková se odvolal a čeká na doručení rozsudku.

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne