Na letišti v Istanbulu se odpálili 3 atentátníci. Exploze si vyžádaly 41 mrtvých a desítky zraněných

ataturk-airport1

Na istanbulském letišti Atatürkov se odpálili nejméně tři atentátníci vyzbrojeni kalašnikovy a výbušninami. Podle tureckého premiéra zemřelo po útoku sebevražedných atentátníků 41 lidí.

Teroristický útok na istanbulské Atatürkovo letiště si podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima vyžádal nejméně 41 mrtvých a téměř 230 zraněných.

Sebevražední atentátníci přijeli na letiště taxíkem. Všichni tři začali střílet a poté se vyhodili do povětří.

Podle některých svědků útočníci stříleli z automatických pušek ještě předtím, než se dostali k různým kontrolním stanovištím na mezinárodním terminálu. Rozhodili kolem sebe několik granátů a do povětří se vyhodili, když na ně začali střílet policisté.

Po explozích vypukl zmatek, vyděšení lidé prchali z odbavovací haly a na místě zasahovaly nejméně dvě desítky sanitek a množství policistů. Podle televizních záběrů pokryl okolí výbuchů prach a rozbité sklo.

Podezření padá na Islámský stát

Prezident Recep Tayyip Erdogan se kvůli atentátu sešel k naléhavé schůzce s premiérem a vedením tureckých ozbrojených sil.

Podle prezidenta cílem útoku bylo prolitím nevinné krve oslabit Turecko a vybídl mezinárodní společenství ke společnému boji proti terorismu.

Atentát ostře odsoudily i Spojené státy americké, francouzský prezident François Hollande a šéf OSN Pan Ki-mun, který v této souvislosti hovořil o teroristickém činu.

Český premiér Bohuslav Sobotka řekl, že Evropa musí kvůli boji s terorismem posílit spolupráci mezi jednotlivými členskými státy.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Způsob provedení ale naznačuje, že zodpovědnost za masakr nese radikální hnutí Islámský stát (IS). Útočníci z hnutí IS stojí za řadou masakrů z posledních měsíců v Turecku.

Kromě IS jsou s nedávnými útoky v Turecku spojováni také kurdští separatisté ze Strany kurdských pracujících (PKK). Spojení radikální kurdské organizace s tímto incidentem by ale bylo překvapivé – PKK se totiž nejčastěji soustředí na bezpečnostní nebo armádní cíle.

 (red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne