Lídr brexitu Británii vládnout nebude. Londýnský exstarosta Boris Johnson nechce být premiérem

brexit
Johnson byl vůdčí osobností kampaně za brexit.

Bývalý konzervativní starosta Londýna a vůdčí osobnost kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie se vzdal případné kandidatury na premiéra a lídra konzervativců. Kandidaturu naopak oznámila ministryně vnitra Theresa Mayová, která stála na straně příznivců Bruselu. Jejím hlavním soupeřem bude ministr spravedlnosti Michael Gove, který společně s Johnsonem podporoval brexit.

„Po konzultacích s kolegy a vzhledem k situaci v parlamentu jsem se rozhodl, že tou osobou nemohu být já,“ uvedl Johnson.

 „Prorokové zkázy se mýlili dříve a mýlí se i nyní. Londýn a celé Spojené království bude vně Evropské unie mocně vzkvétat,“ dodal londýnský exstarosta.

Místo Johnsona se o pozici v čele konzervativců i Británie přihlásil další lídr kampaně za brexit a ministr spravedlnosti Michael Gove. Ten původně kandidovat nechtěl. Vzápětí však dospěl k tomu, že Johnson by nebyl vhodným vůdcem země.

Govea vyzvala proevropská ministryně spravedlnosti Theresa Mayová.

„Naše země potřebuje silné a zkušené vedení, které nás provede obdobím ekonomické a politické nejistoty a vyjedná co nejlepší podmínky odchodu z Evropské unie,” prohlásila Mayová.

Podle Mayové je třeba pamatovat na skutečnost, že sedět ve vládě není hra, ale vážná záležitost, která má dopady na životy lidí.

Mayová dále ohlásila, že pokud se stane premiérkou, zřídí ministerstvo pro brexit.

Kromě favoritů Govea a Mayové kandidaturu ohlásili i poslanec Stephen Crabb, někdejší ministr obrany Liam Fox a ministryně pro energetiku Andrea Leadsomová.

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne