Juncker: Chci bojovat do posledního dechu, nejsem bezcitný robot

Juncker orez maly

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker bude za sjednocenou Evropu bojovat do posledního dechu. Uvedl to na mimořádném jednání Evropského parlamentu. Německá kancléřka Merkelová Britům vzkázala, že nemohou očekávat udržení si privilegia, aniž by plnili své závazky.

Juncker: Za sjednocenou Evropu budu bojovat, nejsem bezcitný robot

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker popíchnul vůdce britské strany UKIP Nigela Farage, který se hlasitě zasazoval o vystoupení království z EU.

Juncker nejprve uvedl, že Evropský parlament musí respektovat rozhodnutí Velké Británie. Poté se obrátil na Farage a zeptal se ho, "proč tu ještě je".

"Za sjednocenou Evropu budu bojovat až do svého posledního dechu," řekl Juncker. Doplnil, že není "bezcitným byrokratem" nebo "robotem", za kterého ho občas britský tisk označuje.

Konzervativní frakce europarlamentu, kam patří i česká ODS, navrhla Junckerovo odvolání.

"Ztělesňuje selhání Evropské unie, je jedním z hlavních viníků toho, že Unii opouští jeden z jejích nejúspěsnějších členů, a rozhodně není schopen zajistit potřebné reformy EU," tvrdí v prohlášení Evžen Tošenovský a Jan Zahradil.

Merkelová: Bez zachování volného pohybu osob nemůže Londýn počítat s přístupem na jednotný trh

Německá kancléřka Merkelová varovala před tím, aby Unie kvůli odchodu Británie neztratila ze zřetele další důležité věci, které je potřeba vyřešit. Zmínila přitom migrační krizi.

Britům vzkázala, že nikdo, kdo se rozhodne opustit evropskou rodinu, nemůže očekávat, že si udrží privilegia, aniž by plnil své závazky.

Německý europoslanec Christian Ehler (CDU) naznačil, že Velká Británie nemůže být "Švýcarskem s jadernými zbraněmi" a pokračoval:

„Evropská unie chce začátkem příštího roku vyloučit Švýcarsko ze všech evropských programů, a to kvůli tomu, že jeho občané nedávno v referendu odmítli volný pohyb osob. Proč bychom měli s kýmkoliv jiným jednat jinak než se Švýcarskem.“

Renzi: Británie si nemůže „vyzobat“ jen to, co chce

Po Angele Merkelové varoval Británii také italský premiér Matteo Renzi. Podle něj si Británie nemůže z Evropské unie "vyzobat" jen to, co chce.

„Není možné, aby Británie byla součástí jednotného trhu EU, a přitom odmítala volný pohyb osob v rámci členských zemí Unie,“ uvedl.

Sturgeonová: Referendum o nezávislost Skotska žádat nebudu

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová oznámila, že zatím nebude žádat parlament o vypsání nového referenda ohledně nezávislosti Skotska.

Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z Unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu. Ukázala tak odhodlání jednat se zástupci EU přímo a obejít tak odcházející britskou vládu.

Europoslanec Mach: Nesouhlasím se zneužitím odchodu Británie k další centralizaci EU

Europoslanec Petr Mach hlasoval proti usnesení Evropského parlamentu, které má zneužít odchodu Velké Británie z EU k další centralizaci EU. Podle něj je nutné respektovat rozhodnutí britských voličů.

Výzvu k omezování práv členských států volit si vlastní míru integrace považuje za tlak na zavedení eura v České republice bez ohledu na vůli občanů.

„Nesouhlasím ani s výzvou posilovat pravomoce EU v reakci na brexit a s rozhodnutím o reorganizaci Evropského parlamentu. Lze to číst jako snahu EP vyřadit britské poslance z činnosti EP ještě před formálním ukončením britského členství,“ uvedl Mach.

„Než Británie přestane být členem EU, a to může trvat ještě dva roky, mají britští poslanci právo na plnohodnotné zastoupení,“ doplnil.

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne