ÚOHS začne zase přepadávat sídla firem v České republice

úohs mensi
ÚOHS po zhruba půl roce obnoví přepadové kontroly v sídlech firem.

Přepadová šetření v sídle firem zahájí po zhruba půlroční přestávce Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Přepadové akce přerušil kvůli říjnovém rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Z analýzy, kterou si ÚOHS udělal ale vyplynulo, že v kontrolách firem může pokračovat.

Evropský soud pro lidská práva v říjnu 2014 uznal stížnost společnosti Delta Pekárny, že české úřady inspekcí v jejích kancelářích před 11 lety bez soudního povolení porušily Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv. Česká republika má zaplatit firmě odškodné 5000 eur (138 tisíc Kč).

Odborníci od té doby vedou spory o tom, jaký dopad bude rozsudek soudu mít na jednotlivé případy, které ÚOHS řeší. Většinu důkazů o kartelech totiž ÚOHS zajišťuje právě při předem neohlášených šetřeních v sídlech firem.

ÚOHS na rozsudek reagoval tím, že tuto svou činnost dočasně zastavil.

Ve středu ale oznámil stanovisko, že pokud provede šetření na místě, podléhá jeho zákonnost bezprostřední soudní kontrole. "Firmy se mohou bránit žalobou na ochranu před nezákonným zásahem," uvedl místopředseda ÚOHS Michal Petr.

Podle něho český právní systém nabízí dostatečnou soudní kontrolu nad postupem úřadu. Obviněné firmy mohou napadnout šetření na místě a jeho průběh v rozkladu proti rozhodnutí úřadu a následně v žalobě proti takovému rozhodnutí.

"Úřad je připraven se s takovými námitkami podrobně vypořádat a jeho postup tak bude i v tomto případě podroben soudní kontrole," dodal Petr.
(čtk) 

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne