Ve Švédsku chtějí do roku 2050 přestěhovat celé město. Propadá se do země

kiruna
Nová Kiruna se má nacházet 3 kilometry od původního města.

Švédi chtějí přestěhovat celé město Kiruna. Město se totiž kvůli těžbě železa dlouhodobě propadá do země. Nová Kiruna se má nacházet 3 kilometry od původního města.

Podle odborníků by se celé město propadlo do roku 2050. Z tohoto důvodu plán počítá s dokončením kompletního přesunu města nejpozději o 10 let dříve – do roku 2040.

Plán přesunu počítá s přestěhováním všech obchodů, úřadů, kanceláří a domů.

Některé památky by měly být přesunuty cihlu po cihle, aby se v průběhu stěhování nepoškodily.

V některých případech se dosavadní budovy zbourají a na novém místě se postaví přesné kopie.

Podoba města se však do určité míry změní. Architekti chtějí přesun využít k vylepšení vzhledu některých budov a rozvržení města jako celku.

Obyvatelé města mají možnost se k projektu nového města neustále vyjadřovat, aby jeho podoba co nejvíce odpovídala jejich potřebám.

V roce 1964 komunistické Československo rozhodlo o demolici historického severočeského města Most, která měla umožnit rozšíření těžby uhlí. Obyvatelé byli přestěhování do nově postavených panelových sídlišť nově postaveném městě se stejným názvem.

V průběhu demolice byla zlikvidována drtivá většina historických památek, jejichž hodnotu odborníci srovnávali s Českým Krumlovem.

Z původního Mostu se zachoval pouze gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl po kolejích přestěhován o 841 metrů, a rekonstruovaný hrad Hněvín.

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne