Evropská komise chce uvalit daň na soukromé internetové televize. Navrhuje i kvóty na seriály

EK shutterstock_217795204
Evropská komise chce zasáhnout proti internetovým televizím v čele s Netflixem.

Evropská komise hodlá na soukromé streamingové televize jako Netflix uvalit filmovou daň. Dále by jim měly být předepsány kvóty na evropskou tvorbu. Alespoň 20 % filmů a seriálů by mělo pocházet z Evropy.

Evropská komise tak reagovala na nebývalý úspěch amerických seriálů House of Cards nebo Orange Is the New Black internetové televize Netflix.

Evropští politici a byrokrati by rádi úspěch internetových televizí nabízejících americkou tvorbu zbrzdili. Jejich úmyslem je pomoct neúspěšným evropským tvůrcům, kteří nejsou konkurenceschopní.

Evropská komise chce proto donutit internetové televize jako Netflix nebo Amazon Prime, aby ve svém katalogu nabízely alespoň 20 % evropské tvorby.

Dále na ně má být uvalena speciální daň, která by měla dotovat jejich neúspěšné evropské konkurenty.

„Evropská komise stále nepochopila, jak digitální svět funguje. Služby jako Netflix a Amazon by měly zvažovat pouze jednu věc, když se rozhodují, co zařadí do své nabídky: preference svých diváků,“ uvedl britský konzervativní europoslanec Daniel Dalton.

Za přísnější potrestání amerických tvůrců a zvýhodnění neúspěšných evropských tvůrců dlouhodobě lobovala především Francie.  Ta už zavedla speciální daň pro soukromé televize, které vysílají americké filmy a seriály.

Kromě toho Francouzi streamingové společnosti přinutili podřídit se kvótám, podle kterých musí nabízet alespoň 60 % obsahu, který vytvořili jejich neúspěšní evropští konkurenti.

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne