Důlní město, které odstartovalo bohatství Austrálie, ničí dlouhodobé sucho

broken hill austrálie důl
Městu Broken Hill v australském vnitrozemí, které odstartovalo místní boom těžby nerostných surovin a vzešly z něj dvě největší světové důlní společnosti, dochází voda (Foto: Shutterstock)

Klimatické změny zřejmě zcela zničí město Broken Hill, kde byly v roce 1883 objeveny nejbohatší zásoby stříbra, olova a zinku na světě. V oblasti dochází následkem stále většího a častějšího sucha voda.

Městu Broken Hill v australském vnitrozemí, které odstartovalo místní boom těžby nerostných surovin a vzešly z něj dvě největší světové důlní společnosti, dochází voda.

Vrtné týmy nyní svádějí boj s časem a snaží se najít podzemní zdroje. Pokud se jim to nepodaří, může být 18 000 místních obyvatel zcela na suchu už začátkem letošního srpna.

Na nedostatku vody nejen v Broken Hillu se podílela série ničivého sucha, která postihla státy Queensland a Nový Jižní Wales. Ochromila místní farmy a donutila farmáře prodat ovce a krávy.

Vodu město Broken Hill tradičně uchovávalo v uměle vybudované soustavě jezer Menindee, ležící asi 100 kilometrů od něj. Jezera jsou ale nyní téměř vyschlá, zmizeli z nich kdysi hojní okouni, ptáci odletěli jinam.

Starosta Broken Hill: Bez vody není žádná ekonomika. Je nezbytně nutná pro přežití.

Podle starosty města a bývalého horníka Wincena Cuye se kvůli klimatickým změnám závažnost a četnost sucha v oblasti neustále zvyšuje - a tento trend bude nadále pokračovat. "Sucha za sebou následují čím dál tím rychleji a jsou úpornější," řekl. "Bez vody není žádná ekonomika. Je nezbytně nutná pro přežití. Pokud nepřijde vydatný déšť nebo se nepovede najít podzemní vodu, budeme ve velké krizi."

Na místě, kde leží Broken Hill, byly v roce 1883 objeveny nejbohatší zásoby stříbra, olova a zinku na světě. Díky tomu vznikla největší světová důlní společnost BHP Billiton, a své kořeny má v Broken Hill také druhá největší světová firma v tomto oboru, Rio Tinto. (čtk)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne