Brusel se chystá masivně uplácet Afriku a Blízký východ. Chce docílit toho, aby lidé neutíkali

shutterstock_313389746

Evropská unie plánuje během příštích pěti let investovat dalších šest miliard eur (162 miliard korun) do zemí Blízkého východu a severní Afriky. Cílem plánu Evropské investiční banky (EIB), o němž mají šéfové evropských vlád rozhodovat již příští týden, je omezení migrace.

Peníze by se měly uvolňovat během následujících pěti let na výstavbu škol, nemocnic, vodovodů a podobné projekty v zemích jako je Jordánsko, Libanon nebo Egypt. Část prostředků půjde podle šéfa EIB Wernera Hoyera také do států severní Afriky nebo západního Balkánu.

„Je důležité, aby Evropa podporovala také země, které se potýkají s vysokým počtem uprchlíků. Pokud bude náš návrh přijat, můžeme s financováním začít během několika týdnů," uvedl Hoyer.

Šance, že bude návrh na bruselském summitu v příštím týdnu schválen, je vysoká. Cílem projektu je snížit motivaci uprchlíků, aby šli kvůli neuspokojivým podmínkám ve svých zemích do Evropy.

V loňském roce dorazilo do Evropy více než 1,1 milionu lidí, většina z nich zamířila do Německa. Zhruba polovinu příchozích tvořili uprchlíci ze Sýrie, asi 20 procent bylo z Afghánistánu a okolo 7 procent z Iráku.

Na 58 procent migrantů bylo mužů, 17 procent žen a 25 procent dětí. Při pokusu dostat se do Evropy zahynulo více než 3700 lidí. Od začátku roku 2016 dorazilo do Evropy dalších asi 223 tisíc běženců.

(red)

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne