Tesla odkoupí SolarCity. Během pěti minut si koupíte auto až po solární panely

section-initial

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla Motors chce získat výrobce solárních panelů SolarCity. Nabízí za něj až 2,8 miliardy dolarů (67,3 miliardy korun). Podle Elona Muska by sloučení obou firem mělo širší logiku. Odkup SolarCity je pouze prvním krokem směrem k úspěšné kombinaci obou společností.

Tesla je průkopníkem elektromobilů a loni začala prodávat také baterie pro využití v domácnostech a podnicích. Sloučená společnost by nabízela elektromobily a bateriové a solární systémy naráz. V praxi to zjednodušené znamená to, že svým zákazníkům nabídnou energetické produkty od auta až po elektrárnu, která jej napájí.

„Získání SolarCity je jasné rozhodnutí, něco, co se má uskutečnit,“ prohlásil Elon Musk, generální ředitel Tesly, předseda správní rady SolarCity a největší akcionář obou firem (v Tesle má podíl 26 procent a v SolarCity drží 22 procent).

Podle něj by se oběma firmám dařilo lépe, kdyby nabízely své výrobky pod jednou střechou a pod společnou značkou.

Investory Tesly ale záměr Muska příliš nepřesvědčil. Akcie firmy se v prodlouženém obchodování propadly o více než 12 procent. Tržní hodnota firmy tím klesla o zhruba 4,3 miliardy dolarů, což je více než hodnota nabídky na získání SolarCity. Akcie SolarCity, které šéfuje Muskův bratranec Lyndon Rive, o 15 procent zpevnily.

Podle analytika Ivana Feinsetha ze společnosti Tigress Financial Partners si investoři přejí, aby se Tesla pokud možno soustředila na Teslu, vyráběla tesly a dál je rozšiřovala.

„Může tu být dojem, že transakce tohle soustředění odejme, což by mohlo finančně ublížit Tesle, která bude soustavně potřebovat hodně peněz,“ uvedl Feinseth.

(red)

 

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne