Rusnák z DIGI TV: Premier League je nejkvalitnější fotbalová soutěž na světě

Rusnak Foto Media 2 maly
Vladimír Rusnák (DIGI TV): Exkluzivitu na sportovní soutěže chápeme jako možnost se odlišit.

Premier League a španělská La Liga jsou podle šéfa DIGI CZ Vladimíra Rusnáka více než konkurencí Ligy mistrů a Synot ligy, protože nejlepší fotbalisté světa hrají právě v Anglii a ve Španělsku. Uvedl to v rozhovoru pro Svobodný monitor. DIGI TV chce v blízké budoucnosti představit zákazníkům další exkluzivní sportovní přenosy. V nejbližší době rozběhne také internetovou televizi.

Rozhovor s Vladimírem Rusnákem, ředitelem společnosti DIGI CZ, která je operátorem satelitního televizního vysílání Nová DIGI TV.

Svobodný monitor: Co pro DIGI TV znamená exkluzivita na La Ligu a Premier League od příští sezóny? Očekáváte díky tomu zásadnější růst na domácím trhu? 

Exkluzivitu na sportovní soutěže chápeme jako možnost se odlišit. DIGI CZ se dlouhodobě profiluje jako firma, která se orientuje na exkluzivní sportovní obsah. Dlouhodobě nabízela anglickou Premier League a to ještě před příchodem nového majitele. Nový majitel, společnost Lama Energy Group, jen pokračuje v této tradici. Snažíme se přinést další exkluzivní přenosy. To, že s tím přišla i naše konkurence, chápeme jako signál, že kráčíme správným směrem.

Věříte, že díky exkluzivitě na Premier League přetáhnete diváky jiným televizím? Je podle vás Premier League dostatečně konkurenčním lákadlem ve srovnání s Ligou mistrů a Synot ligou? 

Každá sportovní událost má svého diváka, ať už jde o Synot ligu nebo Premier League. Já sám jsem velkým fanouškem fotbalu a jsem přesvědčen, že Premier League je nejkvalitnější fotbalovou soutěží na světě. Kdo by ještě na začátku sezóny očekával, že Leicester City, tedy klub, který v minulé sezóně bojoval o záchranu, bude mít tři kola před koncem aktuálního ročníku v čele náskok 7 bodů a reálnou šanci ligu vyhrát? Podle mého názoru jsou Premier League a španělská La Liga více než konkurencí Ligy mistrů a Synot ligy. Vždyť nejlepší fotbalisté světa hrají právě v Anglii a ve Španělsku.  

Neuvažujete i pro další ligové sezóny o specifických spolupracích na sdílení třeba jen vybraných fotbalových zápasů, jako tomu bylo například v dubnu u El Clásica s veřejnoprávní televizí? A nebo skutečně nebude v následujících letech vůbec možné vidět zápasy Premier League ani La Ligy na jiných „televizích“?   

V první řadě chci podotknout, že s ČT máme velmi dobré vztahy. Každopádně, vysílání El Clásica na ČT bylo mimořádnou událostí, navíc zápas byl na ČT sport vysílán ze záznamu až po odvysílání přímého přenosu na DIGI TV. La Liga a Premier League budou v dalších sezónách dostupné výhradně pro zákazníky DIGI TV.

Barcelona Real final

Máte v zásobě nějaké další exkluzivní či specifické programy, ať už v oblasti sportu či v dalších oblastech, které by byly podobně silným lákadlem, jako Premier League?

My se samozřejmě stále poohlížíme po zajímavých programech. Je možné, že naše zákazníky překvapíme a v blízké budoucnosti jim představíme exkluzivní sportovní přenosy. Určitě ale nebudeme zapomínat na zákazníky, kteří hledají filmovou, dokumentární či jinou tvorbu. Neustále vyhodnocujeme jak nejnovější trendy na trhu, tak zájem zákazníků o existující portfolio programů. Určitě proto budeme přinášet novinky i v jiných než sportovních kategoriích programů.

Jak si dnes DIGI TV stojí na trhu po více než roce, který uplynul od akvizice novým vlastníkem? Jaké jsou krátkodobé či střednědobé obchodní vize DIGI TV v Česku? 

Po vstupu Lama Energy Group do DIGI CZ jsme provedli řadu změn. Hned na začátku jsme spustili nové programy, které zákazníci požadovali, například Sport 2, který nabízí závody Formule 1. V říjnu loňského roku jsme spustili NOVOU DIGI TV, na které jsme představili velké množství nových kanálů, včetně stanic s vysokým rozlišením – ať už jde o filmové HBO či AXN, dětský Megamax, dokumentární DoQ a jiné.

Jaké jsou nejbližší cíle?

Pokud jde o naše cíle, rád bych zdůraznil, že se chceme stát telekomunikačním operátorem. Aktuálně provozujeme satelitní platformu, nabízíme internet, vlastníme virtuálního operátora Lama Mobile. K tomu již brzy přibude možnost sledování nelineárního obsahu, při kterém může divák aktivně ovlivňovat televizní program. Přineseme také možnost konzumovat obsah prostřednictvím internetu – ať už z pohodlí domova, nebo kdekoliv tam, kde se divák právě nachází. Podle našeho názoru je kombinace unikátního sportovního obsahu, vysílání přes internet a možnost využití nelineárních služeb poměrně unikátní. Věříme proto, že se díky tomu na trhu prosadíme.

DIGI dnes už nabízí také internet. Kdy můžeme očekávat DIGI TV na internetu, tedy i jako internetovou televizi? 

Na tuto otázku zatím nemohu přesně odpovědět, ale určitě to bude co nevidět.

Na trh internetových televizí se chystají vstoupit další hráči. Čím se bude vaše internetová televize odlišovat od ostatních? Proč by si měli zákazníci vybrat právě internetovou DIGI TV? 

Budeme se snažit od konkurence odlišit zejména obsahem, který, jak jsem už zmínil, je unikátní. Ale samozřejmě, chceme se prosadit také kvalitou služeb. Řešení, které přineseme, bude opravdu unikátní a zákazníci se mají na co těšit. 

Pokud bych jako zákazník uvažoval o zakoupení DIGI TV, který typ nabídky pro mě bude lepší? Satelitní? Internetová? Co když si dnes koupím satelitní řešení, ale následně zjistím, že internetová DIGI TV je pro mě lepší… ? 

To je velmi individuální záležitost. Záleží na více faktorech, například na lokalitě, kde bydlíte, respektive na rychlosti vašeho internetového připojení. Stává se nám například, že městské části našim zákazníkům neumožňují montáž satelitního kompletu z důvodu místních regulací. Někdy se také stane, že zákazníkovi zakrývá „výhled“ na naši orbitální pozici třeba strom, nebo kostel… Rozhodnutí tedy bude vždy na zákazníkovi. Každopádně, nevidím důvod, proč by zákazník nemohl přejít ze satelitní technologie na naši internetovou televizi.

Všiml jsem si, že v nabídce programů jich zatím jen menšina je v HD kvalitě. Proč tomu tak je? Není to pro DIGI TV limitující faktor? 

HD programy jsou poměrně náročné na přenosovou kapacitu, která je spojena s nemalými finančními náklady. Zákazníci sice očekávají HD kvalitu, ale nejsou ochotni za HD kvalitu zaplatit…To však není specifický problém DIGI TV, protože se s ním potýkají všichni provozovatelé, ať už v Česku nebo v zahraničí. Myslíme si, že se cena přenosové kapacity bude postupně snižovat a my tak budeme schopni přinést zákazníkům více kanálů v HD rozlišení. Do budoucna hodláme jít rozhodně cestou kvality, ne kvantity. Proto chceme postupně přinášet kvalitní obsah. A pokud to bude možné, tak i v HD rozlišení.

Uvažuje DIGI TV také o vlastním televizním kanálu, tedy stanici alespoň částečně s vlastním unikátním obsahem? 

Ano, uvažujeme i o této možnosti.

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne