Byznys dne: Přehled nejdůležitějších byznysových zpráv z 22. 6. 2016

shutterstock byznys

Byznysové zpravodajství v kostce. Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě.

Hypotéky jsou nejlevnější v historii. Sazby jsou na rekordním minimu 1,89 procenta

Průměrná sazba nových hypoték v Česku dosáhla v květnu na 1,89 procenta, a je tak nejnižší v historii. Lidé uzavřeli bezmála jedenáct tisíc smluv v celkové hodnotě 20,7 miliardy korun. Banky nadále lákají klienty na delší fixace a snaží se uzavřít co nejvíce hypoték do podzimu, než začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru.

Čína investovala od začátku roku přes 111 miliard dolarů

Čína od začátku letošního roku globálně investovala 111,6 miliard dolarů, což je o sto milionů více než za celý rok 2015. Statistiky zároveň naznačují, že letošní čínské zahraniční investice budou s přehledem nejvyšší v historii. Podle odhadů čínské investiční banky China International Capital by Čína v tomto roce mohla ve světě nakoupit akvizice za 150 miliard dolarů.

Prazdroj zvýšil zisk i tržby. Limitované várky piv slaví úspěch, pivovar prodal deset milionů hektolitrů piva

Plzeňský Prazdroj zvýšil meziročně zisk před zdaněním o pět procent na loňských 3,7 miliardy korun. Tržby ve fiskálním roce od počátku dubna 2015 do konce letošního března se stouply meziročně o 3,3 procenta na 14,4 miliardy korun. Pivovar loni prodal v České republice a v zahraničí deset milionů hektolitrů piva, zhruba stejně jako v roce 2014.

Česká zbrojovka zvýšila tržby na rekordních 3,4 miliardy korun. Za úspěchem stojí nové výrobky

Česká zbrojovka loni zvýšila tržby o jedno procento na rekordních 3,41 miliardy korun. Zbrojovka exportuje 70 procent své produkce do 98 zemí světa. Klíčovým trhem jsou pro ni Spojené státy americké. V letošním roce očekávají růst tržeb na 3,85 miliardy.

Švédskému oděvnímu řetězci H&M klesl zisk o 17 procent

V prvním čtvrtletí se švédskému oděvnímu řetězci Hennes & Mauritz (H&M) propadl zisk o 17 procent na 5,3 miliardy švédských korun (15,4 miliardy korun). Firmě škodí silnější americký dolar, který zvyšuje její nákupní náklady. Poptávku po jarním zboží pak ovlivnilo chladnější počasí. H&M je druhým největším prodejcem oděvů na světě za španělskou firmou Inditex, majitelem obchodů Zara. 

Tweet about this on Twitter Vytisknout

Události dne